Aral Fizik Tedavi olarak insanın en önemli  değerlerinden biri olan SAĞLIK’ta son teknolojiyi öncü ve çığır açan uygulamalar ortaya koyarak, sosyal ve bilimsel alanda fark yaratma amacındayız

Image Alt

Aral Fizik Tedavi

ESWT TEDAVİSİ

ESWT Tedavisi

ESWT Tedavisi nedir ?

Şok dalga topuk dikeni ve benzeri isimlerle de anılan ESWT tedavisi vücuda hariciyeden müdahale anlamına gelir dünya genelinde binlerce hastada uygulanan bu tedavi ameliyatsız iyileşme sağlayan büyük çaplı hastalıklara çözüm getiren bir tedavi yöntemidir. Dalgalar vücutta çarptığı bölgede fiziksel değişimlere yok açabilmektedir. ESWT Tedavisi yanlızca şok dalga kullanımından ibaret değildir. Dünya genelinde 50.000 ‘in üzerinde hastada uygulanan ESWT sistemiyle topuk dikeninde %85, omuz rahatsızlıklarında ise %80 başarı sağlanmıştr. Seans sonlarında geçici kızarıklar oluşması dışında vücuda herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Uzun süreli ve geç kaynayan kırıklar sert doku uygulamalarına girer. Omuz kireçlenmesi,  topuk dikeni gibi rahatszıklar yumuşak doku uygulamalarına dahildir.

Topuk Dikeni – ESWT Tedavisi 

Yumuşak doku tedavileri alanına giren topuk dikeni tedavisi artık yürümekte zorlanan ağrı ve acı nöbetleri geçiren hastaların bir kaç seans da tedavi olmalarını sağlamaktadır. Özellikle kilolu insanlar ve rahatsız ortopedik olmayan ayakkabı giyen insanlarda görülen topuk dikeni tedavisi oldukça kolay sonuçlanmaktadır. Herhangi bir kimyasala ihtiyaç duymadan son derece başarılı uzmanlarımızca ESWT tedavisi sunmaktayız. Omuz ağrıları  içinde özel bir tedavi ve program şablonumuz mevcuttur.

Tenisçi ve golfçü dirseği hastaların ESWT tedavisinden faydalanmaktadır. Her iki hastalıktada dirseklerde oluşan ödem ağrı ve sancıları bu tedavi ile atlatmaktadır.ESWT tedavisi vicudun sağlıklı bölgelerini kullanarak hasarlı bölgeye doğru bir çalışma yaptığı için hastalığın nüksetme ihtimali oldukça zayıftır.

Çalışma prensibi hasarlı bölgenin ultrason, röntgen , palpasyon ve benzeri araçlarla bulunması işaretlenmesi ile başlar. Bölgeye odaklanır ve ultrason jeli bölgeye sürülür. Hasarlı bölgenin yumuşak tedavimi sert dalga tedavisimi olacağı zaten önceden uzman doktorlarımızca belirlenir. Ses dalgaları etkili olabilmesi için hava ile temas ve vücut boşluğu sıfır olmalıdır. Yüksek enerji şok dalgalarını harekete geçirir ve bölgeye ESWT Tedavisi uygulanmaya başlamış olur.

ESWT hangi durumlarda kullanılır?

Büyük eklemler çevresindeki kasların kirişlerinin (tendon) ve bağların yapışma bölgelerinde sıkça kullanılan ESWT en çok şu durumlarda kullanılır:

  • Omuz eklemi:Rotator kılıf hastalıkları, kalsifiye tendinitler (tendon içinde kalsiyum birikmesi)
  • Dirsek eklemi:Tenisçi dirseği, golfçü dirseği
  • Kalça ve diz:Tendinitler (patellar tendinit, kronik trokanterik bursit)
  • Ayak bölgesi:Aşil tendiniti, plantar fasciitis, epin calcanei (topuk dikeni)

ESWT uygulaması sonrası nasıl bir iyileşme süreci beklenmelidir?

ESWT, hasarlı bölgede yeni doku hücrelerin oluşturulmasını sağlayarak etki gösterir. Uygulama sonrası günler, haftalar içerisinde aşamalı bir iyileşme süreci beklenmelidir. Birçok hasta, neredeyse ilk seanstan sonra iyileşme hisseder. Bu etki genellikle geçicidir ve genelde ses dalgalarının darbe etkisi sonucu dokunun aşırı uyarılması ile ortaya çıkan anestezi etkisi ile ilgilidir. İyileşme süreci, uygulamadan birkaç gün sonra başlar ve bir çok hasta ikinci haftanın sonunda iyileşmeyi fark eder. Çoğu hastada, 13. haftadan itibaren gözle görülür iyileşme beklenir. Hastaların %20’lik bir kısmında 16. haftadan sonra ikinci bir uygulama gerekebilir. Yaralanma sürecinin oluşması için zaman geçmesi gerektiği gibi, iyileşme sürecinin de zaman alacağı unutulmamalıdır. İyileşme süreci içerisinde hasta günlük yaşam aktiviteleri ve iş yaşantısına devam edebilir.

Hangi durumlarda ESWT’nin kullanılması sakıncalıdır?

  • Kemik tümörleri
  • Metabolik kemik problemleri
  • Sinir iletimi ve dolaşım bozuklukları
  • Hamilelik
  • Büyümenin ve kemik uzamasının devam ettiği çocuklar
  • Enfeksiyon olan bölgelerde

ESWT uygulamasının yan etkisi var mıdır?

ESWT dünyada son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Kas-iskelet sistemine yönelik herhangi bir yan etkisi gösterilmemiştir. Bunun yanında uygulama sonrası hafif-orta derecede ağrı, kızarma, morarma veya sızlama gibi kısa süreli etkileri olabilir.

Bir Yorum Bırak