Aral Fizik Tedavi olarak insanın en önemli  değerlerinden biri olan SAĞLIK’ta son teknolojiyi öncü ve çığır açan uygulamalar ortaya koyarak, sosyal ve bilimsel alanda fark yaratma amacındayız

Image Alt

Aral Fizik Tedavi

PRP TEDAVİSİ

Prp Tedavisi

Kan alyuvar, akyuvar, plazma ve trombositten (platelet) meydana gelir. PRP (PlateletRichPlasma) trombositten zengin plazma anlamına gelir.

PRP doğal yoldan kas-iskelet sistemi yaralanma ve hastalıklarının iyileşmesini hızlandıran bir tedavi şeklidir. Aktive edildikleri zaman trombositlerin aynı zamanda büyüme faktörleri denilen iyileştirici proteinleri salgıladıklarını 30 yılı aşkın bir süredir biliyoruz.
Büyüme faktörleri dokuları iyileştirir ve yenilerler. Ayrıca o bölgede bulunan sessiz kök hücrelerini aktive ederler. Buradan hareketle, kanımızda bulanan trombositlerin sayısını artırarak doku iyileşmesini dramatik olarak hızlandırabiliriz.

PRP’nin felsefesi, vücudumuzda bulunan doğal iyileştirme yeteneği ile ileri teknolojiyi birleştirmektir.

PRP Nasıl Elde Edilir ve Nasıl Uygulanır?

Damardan alınan kan çeşitli işlemlerden geçirilerek trombositler bir araya toplanır.

PRP’nin en etkili olduğu başlıca hastalıklar nelerdir?

Diz, omuz, kalça, osteoartriti (kireçlemesi, kıkırdak yıpranması).

Omuz ağrıları: Omuz çevresindeki tendonların yıpranması, sıkışması.

Topuk dikeni

Ön çapraz bağ yaralanmaları

Dirsek ağrısı: Tenisçi ve golfçu dirseği

Ayak bileği burkulmaları

Tendinitler

Bağ zorlanmaları

Meniskus yırtığı ve yıpranması

PRP’nin yan etkisi var mıdır?

PRP’nin yan etkisi yok denilebilir. PRP’de hastanın kendi kanı kullanıldığı için, enfeksiyon riski yoktur ve alerjik reaksiyon ihtimali ise çok düşüktür.

PRP Kimlere Uygulanmaz? 

Ailesinde kanser öyküsü bulunanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, kan hastalığı olanlara, uygulama yapılacak bölgede enfeksiyon ve iltihap olanlara, hamilelere ve emzirenlere uygulama yapılmaz.

PRP Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Görülür? 

PRP tedavisi cildin veya uygulanan dokunun kendini yenileme esasına dayandığından, tedavi sonucunu hemen beklemek yanlıştır. PRP tedavisinin sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar.
Estetik amaçla PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde aydınlanma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma meydana gelir. Saçlı deriye yapılan uygulamalardan sonra saç kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşma görülür.

PRP Ne Kadar Süre İş ve Sosyal Yaşamı Etkiler? 

PRP uygulaması sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir. Kişide iş ve sosyal yaşamı etkileyecek herhangi bir görüntü oluşmaz. Bazı durumlarda uygulamada kullanılan iğnelere bağlı olarak küçük ve geçici morluklar, kızarıklıklar oluşabilir. İşlemden sonra buz kompresi uygulamak bu yan etkiyi hafifletir.

PRP İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir? 

İşlemle aynı gün sıcak banyo yapılmaz. Güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Bir Yorum Bırak