Aral Fizik Tedavi olarak insanın en önemli  değerlerinden biri olan SAĞLIK’ta son teknolojiyi öncü ve çığır açan uygulamalar ortaya koyarak, sosyal ve bilimsel alanda fark yaratma amacındayız

Image Alt

Aral Fizik Tedavi

YATARAK FİZİK TEDAVİ NEDİR?

Yatarak Fizik Tedavi Nedir?

Yatarak fizik tedavi  ayaktan tedaviye göre daha kapsamlı ve hasta için daha güvenli   olmaktadır. İnme ve beyin hasarının erken döneminde hastaların fiziksel durumu her gün evden hastaneye gidip gelmeye elverişli olmayabilir. Komplikasyon açısından riskli ve beyin hasarının solunum, konuşma, yutma, idrar yapma gibi birbirinden farklı fonksiyonlarda belirgin kayba neden olduğu durumlarda tedavi için multidisipliner rehabilitasyon ekibi gerekir. Bu alanda özelleşmiş ve profesyonel fizik tedavi ünitesine sahip bir hastanede hastaların yatarak tedavisinde 24 saat doktor ve hemşire gözetimi ile komplikasyonların en aza inmesi sağlanır. Uluslararası tedavi rehberlerine göre inme-beyin hasarı hastaları fizik tedavisi mümkün olduğunca erken başlanmalı ve günde en az 3 saat aktif tedavi içermelidir. Bu sürede fizyoterapist eşliğinde egzersiz, robotik cihazlarla egzersiz, iş-uğraşı terapisi, konuşma-yutma rehabilitasyonu gibi tedaviler uygulanır. Ayrıca günlük doktor vizitleri ile hastanın gelişimi yakından takip edilerek sürekli yeni ayarlamalar yapılması gerekebilir. Yatarak fizik tedavi kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, psikiyatrik hastalık gibi ek tıbbi sorunları olan nörolojik rehabilitasyon hastalarında ilgili uzmanlara hızlı ulaşma (konsültasyon) imkanı da sağlar.

Hastenede yatarak Fizik Tedaviye İhtiyacı Olan Hasta Grupları Nelerdir ?

  • İnme (Felç) geçirmiş hastalar,
  • Beyin hasarı
  • Serabrel palsi ( SP )
  • Multiple Skleroz (MS),
  • Omurilik yaralanması
  • Parkinson
  • Kırık sonrası,

 

İnme – beyin hasarı hastaları için fizik tedavi nasıl olmalı?

Uluslararası tedavi rehberlerine göre inme-beyin hasarı hastalarının fizik tedavisi geniş multidisipliner rehabilitasyon ekibi tarafından uygulanması halinde en büyük faydayı sağlar. Rehabilitasyon ekibi içinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman doktoru, hemşire, fizyoterapist, konuşma terapisti, iş-uğraşı terapisti, diyetisyen, sosyal çalışmacı gibi farklı sağlık profesyonelleri ile hasta ve ailesi yer alır. Rehabilitasyon ekibi üyeleri arasında sıkı işbirliği ve iletişim ile hasta için en büyük fayda ve en verimli tedavi sağlanır. Bilimsel verilere göre günde üç saatten fazla fizik tedavi gören hastalar, üç saatten az görenlere kıyasla daha fazla iyileşme göstermektedir. Bu nedenle inme-beyin hasarının erken döneminde yatarak fizik tedavi, görece kısa süreli (4-12 hafta) ancak yoğun bir şekilde uygulanması önerilmektedir. Bu yoğun tedavinin faydalı olabilmesi için hastanın bazı şartları sağlaması gerekir. Öncelikle hasta öğrenme becerisine sahip olmalıdır. Diğer bir şart günde 3 saatlik tedaviye katılabilecek fiziksel kondüsyonu olmalıdır. Çünkü nörorehabilitasyon bir çeşit yeniden öğrenme sürecidir ve hastanın pasif kalmaması, tedaviye aktif katılımı gerekir.

 

Bir Yorum Bırak